Ultrafiltracja/Mikrofiltracja

Nowoczesna technologia filtrowania

Zasadą filtracji jest fizyczna separacja poszczególnych cząsteczek znajdujących się w danej substancji. Większe cząsteczki zatrzymywane są na membranach, natomiast te mniejsze są przepuszczane. W ten sposób dochodzi do oddzielenia poszczególnych cząsteczek od siebie, a substancje zatrzymywane są usuwane – częściowo lub całkowicie, w zależności od membrany. Mikrofiltracja oraz ultrafiltracja są procesami, dzięki którym usuwane są właśnie niepożądane substancje. Jednak dzieje się to w mniejszej skali niż w przypadku nanofiltracji oraz odwróconej osmozy. Procesy te wykorzystywane są w wielu branżach, zwłaszcza farmaceutycznej, spożywczej, w przemyśle oraz w biotechnologii.

Mikrofiltracja jest procesem, w którym wykorzystuje się membrany o wielkości porów 0,1 – 10 µm. Służą one przede wszystkim do usuwania bakterii i mikroorganizmów, sterylizacji na zimno, klarowania soków i alkoholi, oczyszczania ścieków, separacji substancji, wstępnego oczyszczania czy separacji cieczy od substancji stałych w przemyśle farmaceutycznym i produkcji żywności. Mikrofiltracja jest więc wstępnym usuwaniem większych cząsteczek. Mikrofiltracja wymaga zastosowania specjalnych membran.

Ultrafiltracja to dokładniejszy proces, mający na celu całkowite usunięcie wirusów oraz drobnych cząsteczek o wielkości 0,001 – 0,1 µm. Ultrafiltracja znajduje zastosowanie w przemyśle spożywczym, branży mleczarskiej, przemyśle metalicznym, tekstylnym, farmaceutycznym czy w biotechnologii. Ultrafiltracja jest też stosowana do wstępnego oczyszczania przed nanofiltracją i odwróconą osmozą. W Persep opraowaliśmy specjalną technologię sprawiającą, że zarówno mikrofiltracja, jak i ultrafiltracja są procesami wydajniejszymi i dokładniejszymi. Dzięki zastosowaniu systemów informatycznych i sterowników PLC, cały proces może być zautomatyzowany i przeprowadzany z minimalnym wkładem pracowników. Proponowane przez nas rozwiązania techno

W Persep opraowaliśmy specjalną technologię sprawiającą, że zarówno mikrofiltracja, jak i ultrafiltracja są procesami wydajniejszymi i dokładniejszymi. Dzięki zastosowaniu systemów informatycznych i sterowników PLC, cały proces może być zautomatyzowany i przeprowadzany z minimalnym wkładem pracowników. Proponowane przez nas rozwiązania technologiczne pozwalają ograniczyć koszty i zwiększyć wydajność.